Nemzetközi Nőnap
Ennek a napnak a kialakulása a nők sok száz éve tartó harcában gyökerezik, melynek célja az egyenlő feltételek kivívása a férfiakkal szemben. Magyarországon először 1914. március 8-án ünnepelték meg ezt a napot.
Nemzeti ünnep
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kezdete.
Sándor, József, Benedek..” zsákban hozzák a meleget”
A néphit alapján az első meleget hozó napok. Vidéken a méheket ilyenkor szokták kiereszteni, és az első gólyák is várhatóak erre az időre.
Benedek napja ( március 21 ) Szent Benedek ünnepe, aki a bencés rendet alapította. Ez a nap a csillagászati tavasz kezdete is.
Gyula napja. Ez az esztendő századik napja.
Sárkányölő Szent György napja. A lovagok, katonák, vándorlegények védőszentje.
Az állatokat ezen a napon hajtották a legelőre, a juhászok kanászok munkába állásának a napja.
A keresztény Húsvét a tavaszi napéjegyenlőséget ( március 21-e ) követő első holdtölte utáni vasárnapra esik. Mivel ez az idő minden évben máskorra esik, így a Húsvét „mozgó ünnep”.
Húsvétkor Jézus kereszthalálára és feltámadására emlékezünk. Az ünnepet megelőző 40 nap a nagyböjt, Jézus 40 napos pusztai böjtjének emlékére. Ez a testi és lelki megtisztulás időszaka.
A húsvétot megelőző vasárnap az un.” virágvasárnap” Jézus ekkor vonult be Jeruzsálembe és a nép pálmaágakat, virágokat szórt a lába elé.
Tanítványaival elköltötte „az utolsó vacsorát” , majd Júdás elárulta Őt a római katonáknak, akik elfogták. Mivel Jézus azt állította, hogy ő Isten fia, a nép elfordult tőle és istenkáromlással vádolták meg.
Poncius Pilátus, a római helytartó a népre bízta Jézus megítélését. A tömeg bűnösnek vallotta Jézust. Poncius Pilátus mosta kezeit, így jelezve, hogy nem az ő kezéhez tapad Jézus halála.
Töviskoszorúval a fején felvitették vele a keresztet a Golgota-hegyre, ahol is megfeszítették.
Nagypénteken halt kereszthalált.
Ez a nap a gyász, a bűnbánat napja a keresztények körében. A harangok is némák.
Nagyszombat: véget ér a 40 napos böjt. Víz- és tűzszentelés. Este körmenetet szoktak tartani.
Húsvét vasárnapja a kereszténység legnagyobb ünnepe. Jézus feltámadását ünneplik. E napon már hajdanában sem végeztek munkát az emberek. Szokás még e napon az ételszentelés.
Húsvét hétfő a locsolkodás napja. Alapja a víz megtisztító, megújító erejébe vetett hit, de mások bibliai eredetűnek vélik ezt a szokást.
A húsvétot követő 40-edik napot áldozócsütörtöknek hívják. Ez a nap Krisztus mennybemenetelének a napja.
A pünkösd mindig húsvét után az 50-dik napon van, vagyis ez is „ mozgó ünnep” .Ezt a napot tartják a keresztény egyház születésnapjának is.( az összegyűlt apostolokra leszállt a szentlélek.)
Ilyenkor ünneplik az ún. Florália ünnepet. Flóra a növények, a virágok istene, a termékenység, a nász szimbóluma. ( pl.: a jázmin, pünkösdi rózsa,)
Májusfa állítás, mely eredete a Florália ünnepre vezethető vissza.
1890-óta munka ünnepe is. A nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt hivatalos állami szabadnap. Európában ekkor tartották az első munkásfelvonulást, ami hagyomány lett.
Anyák napja
Magyarországon először 1925-ben ünnepelték
Pongrác, Szervác, Bonifác. Az ún. fagyosszentek.
Orbán napja. A szőlősgazdák, kocsmárosok, kádárok védőszentje. Még ekkor is lehetnek éjszakai fagyok.
Nemzetközi Gyermeknap
A Nemzetközi demokratikus Nőszövetség 1949-es határozata alapján 1950-től ünneplik a világ számos országában.